Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

Ξάνθη - Βέροια 0-2!!

Εμφατικό διπλό για την Βέροια, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες από το 60'.
«Όργια» από Κόστλι και Ολαϊτάν με την ομάδα του Καλαϊτζίδη να παίρνει τρίποντο χρυσάφι!Ήταν η ομάδα με το ξεκάθαρο πλάνο μέσα το γήπεδο. Σύνολο με όλη την σημασία της λέξης που ήξερε τι ζητούσε και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα μετά το 60' η Βέροια πανηγύρισε, απόλυτα δίκαια, ένα χρυσό διπλό. Με τους σεληνιασμένους Κόστλι και Ολαϊτάν να κρύβουν την μπάλα και να σκοράρουν από ένα γκολ έκαστος, η ομάδα του Καλαϊτζίδη χαμογέλασε στην Ξάνθη. Αστείρευτες δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι, πρέσαραν λυσσασμένα για 90 λεπτά και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες. Καθοριστική για τους γηπεδούχους η αστοχία του Μάνταλου από την άσπρη βούλα (60'). Φτωχός ο απολογισμός του πρώτου μέρους, με τρεις τελικές προσπάθειες συνολικά για τις δύο ομάδες. Μία για την Ξάνθη και δύο για την Βέροια, χωρίς κάποιο σουτ να ...κοιτάξει εστία. Το αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων υπερίσχυσε. Έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους και προσπάθησαν να βγουν στην κόντρα εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των επιθετικών. Μια τέτοια φάση (η καλύτερη) ήταν αυτή του 11ου λεπτού όταν ο Κόστλι, μαζί με τον Ολαϊτάν, βγήκε στην κόντρα πήρε πάνω του την προσπάθεια και σούταρε ελάχιστα άουτ. Η Βέροια πίεσε υποδειγματικά, το πάθος των παικτών της νίκησε αυτό των γηπεδούχων, αλλά οι δύο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν. Το δεύτερο μέρος έκρυβε όλες τις συγκινήσεις και ήταν το 45λεπτο που είχε όλο το ζουμί. Στο 59' ο Ορέστες ανέτρεψε τον Μαρσελίνιο στην μεγάλη περιοχή και ο Θάνος παρά το θέατρο του Βραζιλιάνου (μετά την ανατροπή) έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Απέβαλε τον έτερο εμπλεκόμενο Βραζιλιάνο στο 60' και η Βέροια για μισή ώρα ήταν υποχρεωμένη να συνεχίζει με δέκα παίκτες. Ο Μάνταλος νικήθηκε από τον Λόπεζ και η Ξάνθη συνέχισε να ...κολυμπά σε ρηχά νερά. Όχι όμως και η ομάδα του Καλαϊτζίδη. Παρά την αριθμητική ανισορροπία, η ομάδα της Ημαθίας έπαιξε υποδειγματικά το πρέσινγκ και παρέμεινε πιστή στο αρχικό της πλάνο. Δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρουν διαδρόμους και «χτύπησε» στο 71' με Ολαϊτάν και Κόστλι να κρύβουν την μπάλα. Πάσα τακουνάκι του πρώτου στον κενό χώρο ο στράϊκερ της Βέροιας αυτή την φορά προχώρησε διαγώνια στην περιοχή και νίκησε τον Λοντίγκιν.Σε αυτό το σημείο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο οι δυνάμεις, η Βέροια συνέχισε να μαρκάρει στο ίδιο εξαντλητικό τέμπο και στο 90' πανηγύρισε για δεύτερη φορά. Ο Πέρεζ πέρασε την μπάλα στον Ολαϊτάν και αυτός εκτέλεσε τον Λοντίγκιν για το 2-0. Απόλυτα δίκαια, οι φιλοξενούμενοι, πανηγύρισαν το διπλό που τους φέρνει στους 23 βαθμούς έναν περισσότερο από τον Άρη. Προβληματισμός στην ομάδα του Ουζουνίδη μετά την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα.